Gimnazjaliści i tajniki archeologii.

18 czerwca gimnazjaliści odwiedzili Raciąż i Białe Błota. Na półwyspie jeziora Śpierewnik podziwiali częściową rekonstrukcję grodu.

[mantra-multi][mantra-column width=”1/6″][/mantra-column][mantra-column width=”5/6″] [/mantra-column][/mantra-multi]

Ponad 700 lat temu było to centrum administracyjne tej części Pomorza. Pani Krystyna Trzcińska ze Stacji Archeologicznej UŁ w Białych Błotach opowiedziała o historii tego miejsca i pracach archeologicznych, dzięki którym wiemy tak wiele. Archeolodzy znaleźli nawet błystki na ryby sprzed wieków. W Domu Kultury w Raciążu zwiedziliśmy wystawę, na której eksponowane są zabytki z grodziska. W bazie w Białych Błotach uczniowie zapoznali się z rekonstruowaniem ceramiki i zabytkami z wykopalisk z Chojnic, Ostrowitego i Raciąża. Na koniec posililiśmy się kiełbaskami z ogniska.