Wycieczka klasy II Gimnazjum

Uczniowie klasy II gimnazjum odwiedzili pod koniec września Malbork, Stogi Malborskie i Tczew. Wycieczka związana była z tym, o czym będą się oni uczyć na lekcjach historii w tym roku szkolnym.

W Malborku zmierzyliśmy się z potęgą krzyżackiego zamku. Jego obejście zajęło nam ponad godzinę. Teraz wiemy dlaczego nigdy nie został zdobyty. Fosy, mury obronne, baszty i bramy skutecznie strzegły twierdzy.

Cmentarz mennonicki to pamiątka po osadnikach holenderskich, którzy na Żuławy przybyli w XVI w. i na osuszonych terenach zajmowali się rolnictwem. Ponad stuletnie nagrobki różnią się od tych z naszych cmentarzy.

W Tczewie odwiedziliśmy Muzeum Dolnej Wisły, w którym było wszystko, co o królowej polskich rzek wiedzieć powinniśmy. Nas szczególnie interesował transport po rzece, dzięki któremu w XVI i XVII w. dostarczano do Gdańska towary, eksportowane do Europy Zachodniej.

Na deser odwiedziliśmy wystawę „Z Forsterami i Cookiem na kraniec świata”. Urodzony w Tczewie Jan Forster wraz z synem Georgiem brał udział w drugiej wyprawie Jamesa Cooka po Oceanie Spokojnym. Sceny rodzajowe zarówno z życia Forsterów, jak i ludów przez nich odkrywanych pozwoliły wczuć się w klimat epoki oraz i fascynujących podróży. Ekspozycję wzbogacają oryginalne eksponaty i nowoczesne techniki multimedialne.

Już planujemy następną wycieczkę historyczną…