„Rok dla Niepodległej” – zajęcia w Bibliotece Pedagogicznej

Dnia 26 kwietnia 2018 r. uczniowie zespołu edukacyjno-terapeutycznego 4 udali się kolejny raz do Biblioteki Pedagogicznej na zajęcia dydaktyczne z cyklu „Rok dla Niepodległej”. Tym razem spotkanie dotyczyło ważnych miejsc w Polsce – wszystkich trzech stolic: Gniezna, Krakowa i Warszawy. Przypomnieliśmy sobie legendę o trzech braciach: Lechu, Czechu  i Rusie, ich poszukiwaniach nowych miejsc na założenie grodu. Mogliśmy porozmawiać sobie o naszym pięknym godle – Orle Białym. Również wysłuchaliśmy historii Polski przedstawionej na Drzwiach Gnieźnieńskich znajdujących się w Katedrze Gnieźnieńskiej. Kolejna legenda dotyczyła wielkiego łakomczucha – Smoka Wawelskiego, od którego uwolnił Krakowian Szewczyk Dratewka. Do dzisiaj można wspominać go, spacerując wokół Wawelu i szukając jego pieczary. Z Krakowa przenieśliśmy się do Warszawy, dowiedzieliśmy się, dlaczego właśnie tam zadecydowano przenieść stolicę Polski. Potem oglądaliśmy polskie banknoty, na których widnieją sylwetki polskich władców. Przypominaliśmy sobie i odczytywaliśmy ich nazwiska i imiona, a także utrwalaliśmy poprawną pisownię – wielką literą. Jesteśmy bardzo dumni, że tak wiele rzeczy jest charakterystycznych tylko dla nas, że mamy swoją stolicę, godło, flagę, język i walutę. Warto  o tym pamiętać i zawsze do tego wracać.

Ostatnie spotkanie (za miesiąc) z cyklu „Rok dla Niepodległej” będzie dotyczyło wyszukiwania informacji na temat Chojniczan zasłużonych w walce o niepodległość. Powtórzymy liczby rzymskie i arabskie – wiek, pół wieku, rok, miesiąc, dzień, a także poćwiczymy zapisywanie dat.

Uczestnictwem w powyższych zajęciach chcieliśmy włączyć się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

Cykl zajęć opracowały: p. A. Wielewska – pracownik biblioteki, p. L. Lonczak-Męcikalska,  a do współpracy dołączyły p. R. Wegner i p. K. Żychlińska.