W tym roku poznawaliśmy Wielkopolskę

Na dni 6 i 7 czerwca uczniowie gimnazjum i klas PdP czekali prawie cały rok szkolny. Podczas dwudniowej wycieczki zwiedzili najważniejsze miejsca Wielkopolski.

Naszą przygodę zaczęliśmy od Gniezna. W Muzeum Początków Państwa Polskiego uczniom spodobało się „przebieranie” za rycerzy. Wielu było zachwyconych gotycką katedrą, choć słynnych Drzwi Gnieźnieńskich nie udało się nam zobaczyć.

[mantra-multi][mantra-column width=”1/6″][/mantra-column][mantra-column width=”5/6″] [/mantra-column][/mantra-multi]

Atrakcją dla chłopaków, choć nie tylko, było zwiedzanie w Poznaniu INEA Stadionu, gdzie na co dzień trenuje i rozgrywa swoje mecze drużyna Lecha Poznań. Każdy z nas mógł się poczuć jak prawdziwy piłkarz. Przeszliśmy przez szatnie i łaźnie zawodników, salę konferencyjną, by w końcu zobaczyć murawę stadionu i 43 tysiące krzesełek dla kibiców!

Po obiedzie dotarliśmy do Puszczykowa, do Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera – autora „Dywizjonu 303” znanego gimnazjalistom z lekcji języka polskiego. Po domu słynnego pisarza i podróżnika oprowadził nas najmłodszy wnuk Fiedlera. Pokazał skarby z podróży dziadka po Afryce i obu Amerykach. Każdy z nas mógł wejść do wnętrza piramidy, na statek – replikę legendarnego żaglowca Krzysztofa Kolumba „Santa Maria”, zrobić sobie zdjęcie ze Sfinksem, przyjrzeć się z bliska samolotowi Hurricane, który brał udział w bitwie o Anglię oraz pospacerować po Ogrodzie Kultur i Tolerancji.

W drodze powrotnej do Poznania zwiedziliśmy port lotniczy Ławica. Wielu z nas po raz pierwszy widziało z bliska samolot. A potem już tylko jedzenie i picie do woli w KFC…

Następnego dnia wielu z nas swym ogromem i różnorodnością roślin zaskoczyła palmiarnia. Z zadartymi głowami podziwialiśmy kakaowce, bambusy, pomarańcze, także storczyki i kaktusy oraz wiele innych roślin ze wszystkich stref klimatycznych.

Po krótkim pobycie na Ostrowie Tumskim mieliśmy okazję obejrzeć spektakl „światło–dźwięk” opowiadający o dawnym Poznaniu: o życiu codziennym, jakie się w nim toczyło i o tym, jak miasto zmieniało się przez wieki. Makieta Dawnego Poznania na wszystkich zrobiła ogromne wrażenie.

Oczywiście w programie wycieczki nie mogło też zabraknąć poznańskich koziołków na szczycie ratuszowej wieży oraz zakupu pamiątek na rynku! Kolejną atrakcją było obejrzenie filmu 3D „Czarownica” w Multikinie w Starym Browarze, a potem …jazda ruchomymi schodami!

Przeżyć podczas wycieczki było co nie miara. Każdy z uczestników wrócił do domu zadowolony, tym bardziej, że i pogoda dopisała, i dobre humory. A wszystko można obejrzeć na załączonych zdjęciach!

Wycieczkę zorganizowały panie: Marzena Janikowska (premier i minister finansów wycieczki) i Beata Leszczyńska (minister kultury i turystyki) oraz siostra Judyta Derduń (minister spraw wewnętrznych i kwatermistrz wycieczki). Udźwignięcie tak wielkiego przedsięwzięcia finansowego możliwe było dzięki środkom z PFRONu pozyskanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Specjalnych w Chojnicach „RAZEM”.