Wszystkie zakamarki muzeum

Uczniowie należący do Kółka Krajoznawczego wraz z paniami Beatą Leszczyńską i Marzeną Janikowską we wtorek 25 lutego wybrali się do Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach. Udało nam się poznać aż trzy budynki naszego muzeum. Najpierw odwiedziliśmy bibliotekę w Baszcie Szewskiej, w której mieliśmy okazję zobaczyć najstarszą książkę w zbiorach muzeum – z 1560 roku! Pani Anna Czapczyk ciekawie opowiadała o pracy muzealnego bibliotekarza oraz udzielała odpowiedzi na liczne pytania uczniów.

[mantra-multi][mantra-column width=”1/6″][/mantra-column][mantra-column width=”5/6″] [/mantra-column][/mantra-multi]

Po dwóch następnych budynkach, czyli Bramie Człuchowskiej i Kurzej Stopie, oprowadzała nas pani Anna Depka Prądzyńska. Uczniowie obejrzeli wystawy pt. „Koń z rzędem”, „Święta z dziadkiem do orzechów”, „Tajemnice łużyckich brązowników i garncarzy”, „Z przeszłości Chojnic” oraz zbiory sztuki współczesnej. Dowiedzieli się też nieco o kulisach pracy muzealników, m.in. o przygotowywaniu wystaw, poszukiwaniu materiałów.

Ostatnim punktem wycieczki kółkowiczów była kawiarnia Widokowa, w której obecnie znajduje się wystawa zdjęć „Chojnice 1945 – rachunek zniszczeń”. Uczniowie z uwagą i zainteresowaniem oglądali archiwalne zdjęcia, próbując za każdym razem zlokalizować, gdzie zostały zrobione. Największe wrażenie wywarły na nich zdjęcia z ekshumacji oraz te ukazujące zniszczenia na Starym Rynku.