Wycieczka do Gdańska

W upalną sobotę, 24. maja, uczniowie III klasy gimnazjum wybrali się na historyczną wycieczkę po Pomorzu. Zaczęliśmy od atrakcyjnej wieży we Wdzydzach Kiszewskich, z której roztacza się piękny widok na największe na Kaszubach jezioro. W Będominie młodzież zapoznała się z życiem Józefa Wybickiego oraz z epoką, w której żył.

[mantra-multi][mantra-column width=”1/6″][/mantra-column][mantra-column width=”5/6″] [/mantra-column][/mantra-multi]

W Gdańsku odwiedziliśmy miejsca związane ze jego świetnością w XVI i XVII w. Był on wtedy największym i najbogatszym miastem w Polsce. W Pruszczu Gdańskim byliśmy w zrekonstruowanej osadzie handlowej z czasów rzymskich. Tu kończył się wiodący z Rzymu Szlak Bursztynowy. Odwiedziliśmy domy rzemieślników. Z Pomorza, prócz bursztynu, sprowadzano też niewolników. Wiedzę o II wojnie światowej uczniowie ugruntowali na Westerplatte i w Sztutowie. Były obóz koncentracyjny zrobił na nich szczególne wrażenie. W drodze powrotnej podziwialiśmy malborską warownię i szeroko rozlaną Wisłę pod Tczewem.