Wycieczka do Klosnowa

Dnia 22 października 2015r. uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych 2, 3, 4 wyruszyli na wycieczkę do Klosnowa. Okazją do wyjazdu był „Dzień drzewa”, o którym co roku staramy się pamiętać.

[mantra-multi][mantra-column width=”1/6″][/mantra-column][mantra-column width=”5/6″] [/mantra-column][/mantra-multi]

Na miejscu czekał na nas pan Marek Pałaszyński, gotowy do przekazania nam interesujących wiadomości oraz do pokazania ciekawych miejsc. Najpierw opowiedział jak rosną drzewa i jak powstaje las; widzieliśmy nasionka, sadzonki, maleńkie drzewka, owoce tych drzew, wystawy prac plastycznych dzieci o tematyce ekologicznej, a także prace wykonane z kasztanów, żołędzi, liści, igieł, jarzębiny i innych.

Oglądaliśmy też, przez przybory powiększające, szkodniki drzew, które atakują i niszczą lasy. Potem pan Marek zaprowadził nas do zabytkowej wyłuszczarni szyszek. Ciekawie opowiadał i pokazywał jak kiedyś pozyskiwano z szyszek nasiona. Po wizycie w wyłuszczarni zabrał wszystkich na spacer do miejsca, gdzie na „świat przychodzą drzewka”.

To naprawdę niesamowite miejsce. Nie mogliśmy oderwać oczu od tylu pięknych sadzonek. Dostaliśmy też w prezencie do posadzenia przy boisku szkolnym maleńkie drzewko. Wszyscy razem zasadzimy je i będziemy obserwować jak rośnie. Na zakończenie wycieczki piekliśmy kiełbaski przy ognisku (bardzo nam smakowały), zbieraliśmy kasztany, żołędzie i kolorowe liście oraz bawiliśmy się na świeżym powietrzu.

Wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i dotlenieni, bo wkoło było tak dużo świeżego, czystego powietrza, a ponad głowami śpiewały ptaki. Po takiej wycieczce będziemy dbać o każde drzewko.

Wycieczkę zorganizowała pani Karolina Żychlińska we współpracy z panią Reginą Wegner, Lidią Lonczak-Męcikalską, panią Małgorzatą Sobczak, panią Anną Gawin i panem Piotrem Rutkowskim.