Wycieczka na wykopaliska

Czwarty tydzień nauki klasa IG wraz z wychowawczynią, p. Marzeną Janikowską i p. Lucyną Muchą rozpoczęła wycieczką do Ostrowitego koło Chojnic.

 

Od kilku lat trwają tam prace wykopaliskowe, wykonywane przez zaprzyjaźnionych z naszą szkołą archeologów z  Łódzkiego. Pan dr Jerzy Sikora wraz z dobrze nam znanym p. Łukaszem Trzcińskim barwnie opowiadali o łości tego miejsca i o tym, co udało im się tam odnaleźć. Każdy mógł też podpatrzeć, a nawet spróbować, jak wygląda praca archeologa w praktyce – „wwiercić się” świdrem na głębokość metra i zobaczyć profil gleby.

[mantra-multi][mantra-column width=”1/6″][/mantra-column][mantra-column width=”5/6″] [/mantra-column] [/mantra-multi]

Niektórzy byli zaskoczeni, natrafiając na tłustą glinę, z której można było lepić jak z plasteliny. W wytyczonych przez badaczy kwadratach każdy odnalazł też po kilka fragmentów bardzo starej ceramiki, które leżały na powierzchni. Pan Łukasz pomagał nam odróżniać je od płaskich kamieni. Praca archeologów bardzo nam się spodobała, wiec na ępne spotkanie umówiliśmy się w Bazie Archeologicznej UŁ w Białych Błotach. Tam poznamy dalsze losy „naszych” ceramicznych kawałków i wiele, wiele innych ciekawych rzeczy!