Z przyrodą i ekologią za pan brat

Dnia 4 października 2018 r. uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych 2, 3, 4, 5 z ZSS w Chojnicach wyruszyli na Zieloną Szkołę do Chocińskiego Młyna. Na miejsce zajechaliśmy autobusem MZK. Zatrzymaliśmy się w Centrum Edukacji Przyrodniczej Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w otoczeniu lasów. Czekała tam na nas pani Beata. Przywitała nas serdecznie, opowiedziała, gdzie się znajdujemy, co jest do naszej dyspozycji i o czym mamy pamiętać podczas pobytu i jak się zachowywać. Zakwaterowano nas w pięknych pokojach. Po rozpakowaniu rzeczy, udaliśmy się do jadalni na drugie śniadanie. Następnie odbyły się pierwsze zajęcia pt. Jesień w lesie. Dowiedzieliśmy się, jakie zachodzą zmiany jesienią w lesie i dlaczego tak się dzieje, a także, co o tej porze roku robią zwierzęta. Potem były różne gry i zabawy przyrodnicze. Po pysznym obiedzie odpoczywaliśmy, a po przerwie uczestniczyliśmy w zajęciach na temat papieru. Dowiedzieliśmy się dużo nowych rzeczy i nawet uczyliśmy się sami wykonywać papier czerpany, który później ozdabialiśmy. Potem wyruszyliśmy na spacer do lasu. Po spacerze czekała na nas niespodzianka. Wszystko było gotowe do rozpalania ogniska. Przy ognisku śpiewaliśmy, bawiliśmy się i piekliśmy kiełbaski. Było radośnie i wesoło. Zmęczeni, pełni wrażeń udaliśmy się do pokojów i na wieczorną toaletę. Długo zasypialiśmy, bo śmiechu i radości było co nie miara z przebywania razem.

Następnego dnia trudno się wstawało, ale wiedzieliśmy, że mamy kolejne ciekawe zajęcia, więc długo nie marudziliśmy. Toaleta, ubieranie się, pyszne śniadanie i już gotowi byliśmy do pracy. Najpierw rozpoznawaliśmy różne gatunki ptaków, dowiedzieliśmy się, jak i czym najlepiej dokarmiać ptaki, a potem rozmawialiśmy o opakowaniach wielorazowego użytku. W czasie zajęć każdy z nas ozdabiał bawełnianą torbę według własnego pomysłu. Po zajęciach przekąsiliśmy co nieco (jakby powiedział Kubuś Puchatek), podziękowaliśmy za profesjonalne zajęcia i przemiły pobyt. Ze spakowanymi bagażami udaliśmy się na przystanek autobusowy.

Bardzo nam się podobało, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, jak dbać o przyrodę i chronić ją. Czas szybko upłynął, zmęczeni, ale zadowoleni wracaliśmy do domów. Wyjazd zorganizowała p. Karolina Żychlińska, we współpracy z p. R. Wegner, p. M. Sobczak, p. L. Lonczak-Męcikalską, p. K. Szafrańską, p. L. Kożuch i p. H. Kalinowską. Dziękujemy wszystkim sponsorom i Rodzicom.