Hotel dla owadów i parking dla rowerów

Wyjazd gimnazjalistów do Emsdetten, który miał miejsce od 13 do 18 maja 2013 r., przysporzył naprawdę wielu wrażeń!

Uczniowie mogli nie tylko poznać szkołę, w której uczą się ich niemieccy koledzy, ale także dowiedzieć się wielu nowych rzeczy. Podczas spaceru po mieście zobaczyli np. „hotel” dla owadów zapylających parkowe rośliny. Obok dworca w Emsdetten obejrzeli też dokładnie parking dla rowerów – takiego budynku w Chojnicach nie ma! Wspaniały basen Aaseebad z morską falą w Ibbenbüren, odkryty basen z ciepłą wodą czy zoo również były nie lada atrakcjami. Gimnazjaliści z zainteresowaniem zwiedzali też urokliwe Münster z zabytkową katedrą i klatkami dla bluźnierców na wieży jednego z kościołów. Dla niektórych dużym przeżyciem były nawet zakupy dokonywane w obcym języku i walucie.

[mantra-multi][mantra-column width=”1/6″][/mantra-column][mantra-column width=”5/6″] [/mantra-column][/mantra-multi]

Nawiązało się wiele znajomości z niemieckimi kolegami, z którymi nie tylko odwiedziliśmy ratusz i zwiedzaliśmy Emsdetten, ale także rozegraliśmy mecze, popływaliśmy kanu po Emsie, pograliśmy w „piłkarzy ki” i tenisa stołowego, bawiliśmy się na dyskotece i muzykowaliśmy w Annette-von-Droste-Hülshoff-Schule. Wszyscy mają nadzieję na kolejne spotkania, których najbliższe ma mieć miejsce za rok w Chojnicach.