Dzień Drzewa – z wizytą w Klosnowie…

10 października 2016 r. uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych pod opieką wychowawców wybrali się do Klosnowa, aby uczcić coroczny Dzień Drzewa. Już o godzinie 8.30 czekał na nas ulubiony pan leśniczy Marek Pałaszyński. Bardzo ciekawie i wesoło opowiadał jak rośnie las i jak „gilgotane szyszki różnych drzew iglastych, mówiąc: hi, hi, hi oddają swoje nasionka”. Najpierw pokazał nam i oprowadził po wystawie przedstawiającej historię wyłuszczarską w Klosnowie, a potem ze szczegółami opowiedział jak rośnie las. To było bardzo ciekawe, pokazał np. jak można rozpoznać, ile drzewo ma lat, widzieliśmy też pod mikroskopem szkodniki, które las niszczą i przed którymi należy lasy chronić.

Potem zaprowadził wszystkich do zabytkowej wyłuszczarni szyszek, która już nie pracuje, ale maszyny są nadal sprawne, co nam zaprezentował. Z zabytkowej wyłuszczarni przeszliśmy do nowoczesnej i widzieliśmy już pojemniki z wielką ilością nasion, z których powstaną nowe lasy. Potem udaliśmy się do miejsca, nazwanego przez pana leśniczego „porodówką lasu”. Oglądaliśmy i podziwialiśmy maleńkie drzewka, a początek dały im nasionka, wcześniej przez nas widziane w wyłuszczarni. Podczas spaceru pan Marek pokazywał inne drzewa, liściaste i iglaste, dzielił się różnymi ciekawymi rzeczami na temat przyrody. Po zajęciach edukacyjnych czas na odpoczynek: spędziliśmy wesołe i przyjemne chwile przy ognisku, zajadając smakowite kiełbaski, śpiewając i bawiąc się. Na zakończenie pan Marek podarował nam małe drzewko. Wszyscy poznali, że to dąb.

Podziękowaliśmy za ciekawe zajęcia, wspaniałe przyjęcie i umówiliśmy się na kolejne spotkanie, za rok. Po powrocie do szkoły, następnego dnia, z pomocą pana woźnego zasadziliśmy przywiezione drzewko w otoczeniu szkoły. Chcemy zamontować tabliczkę i nazwać nasz dąb. Teraz myślimy nad nazwą.

Wyjazd zorganizowała pani Karolina Żychlińska przy współpracy p. R. Wegner, p. L. Lonczak-Męcikalskiej, p. A. Gawin i p. K. Gólskiej.

[mantra-multi][mantra-column width=”1/6″][/mantra-column][mantra-column width=”5/6″] [/mantra-column][/mantra-multi]